Cena spotové elektřiny na 10 měsíčních maximech

07.12.2017

Dle všeho v důsledku nepříznivého počasí pro producenty elektřiny z obnovitelných zdrojů se cena spotové elektřiny v Německu vyšplhala nejvýše od 25. ledna. Podobný vývoj předvádí ve vleku i cena elektřiny v České republice na Power Exchange Central Europe (PXE).

Bezvětří a pošmourno, kdy sluníčko přes oblačnost se jen těžko prodírá, trápí v posledních dnech vlastníky fotovoltaických a větrných elektráren ve velké části Evropy. Nízká výroba z těchto zdrojů vyhnala ve svém důsledku cenu elektřiny během třech dnů na více než trojnásobek, resp. u některých kontraktů i na pětinásobek.

Zatímco cena elektřiny v Německu po neděli stála v základním kontraktu necelých 19 EUR/MWh, pro středu 29. listopadu již 71,50 EUR/MWh (1 822 korun). Kontrakt pro špičku (peak) se dostal dokonce na 92,45 EUR/MWh, ceny pro některé jednotlivé hodiny se vyšplhaly dokonce ještě výše. Nejdražší byl kontrakt dodávek elektřiny pro podvečerní čas mezi 17 a 18 hodinou, když se zobchodoval za více než 118 EUR/MWh.

Ve středu uzavřené kontrakty ceny elektřiny pro dnešní den se snížily jen o zhruba 5 % na necelých 68 EUR/MWh v rámci základního kontraktu, resp. kontrakt pro špičku na 87,5 EUR/MWh.


Více zde: http://www.kurzy.cz/zpravy/439477-cena-spotove-elektriny-na-10-mesicnich-maximech/

Zpět na seznam všech aktualit