Do Evropy povede nejdelší podmořský plynovod světa z Izraele a Kypru

21.04.2017

Pro dodávky plynu do Evropské unie se otevírá nová cesta. Podle předběžné dohody mezi Kyprem, Itálií, Izraelem a Řeckem má vzniknout nejdelší podmořský plynovod planety. Surovinu bude přepravovat z nalezišť ve východním Středomoří, mezi Kyprem a Izraelem.

„Je to významný krok, který nám pomůže ve strategii diverzifikace,“ komentoval podpis eurokomisař pro energetiku a ochranu klimatu Miguel Arias Caňete.

Nejhlouběji položeným podmořským plynovodem by měla surovina z gigantického plynového pole Leviatan do Evropy začít proudit v roce 2025. Plyn, o němž se v dohodě hovoří, má podle webu Financial Times hodnotu šest až sedm miliard dolarů. Od izraelských a kyperských polí má plynovod až do Řecka a Itálie celkem 2200 kilometrů a místy má vést až v hloubce tří kilometrů.

Alternativa k Rusku

Izrael a Kypr se snaží propagovat své rezervy zemního plynu jako alternativu k Rusku a zásobám v Severním moři. EU se snaží z politických důvodů závislost na ruském plynu snížit a naleziště v Severním moři se pomalu vyčerpávají. Přesto se podle webu očekává, že celý projekt bude čelit velkým obavám – částečně kvůli nízké ceně plynu a také kvůli obrovskému geopolitickému riziku, kterým se jakékoliv aktivity ve východním Středomoří, které je součástí Blízkého východu, odedávna vyznačují.


Více zde: https://www.novinky.cz/ekonomika/435401-do-evropy-povede-nejdelsi-podmorsky-plynovod-sveta-z-izraele-a-kypru.html

Zpět na seznam všech aktualit