Celá Země může být poháněná jen elektřinou z obnovitelných zdrojů, tvrdí studie. Bude to drahé

28.08.2017

Všech 139 států, na které připadá celých 99 % produkce emisí oxidu, může do roku 2050 přejít na obnovitelné zdroje energie. Tvrdí to studie vědců ze Stanfordovy univerzity. Řešením je podle nich zejména přechod na dva způsoby získávání elektřiny – z větru a slunce.

Hlavní autor studie Mark Z. Jacobson je expertem na obnovitelné zdroje, není tedy divu, že doporučil právě je. Jsou podle něj nejekonomičtějším způsobem, jak získávat globálně energii ve všech vyspělých zemích světa.

Základem změny, která je podle zprávy nutná, je kompletní elektrifikace všech energetických sektorů – tedy co nejrychlejší opuštění plynu, ropy a dalších fosilních paliv. Elektřina pro dopravu, vytápění a další sektory by se pak měla získávat především ze slunečních a větrných farem.

Autoři uvádějí, jaké příznivé důsledky to bude mít:

  • vytvoření více než 24 milionů pracovních míst;
  • úspora 22,8 bilionů dolarů ročně v podobě uspořených výdajů v oblasti zdravotnictví a řešení dopadů na životní prostředí;
  • úsporu 28 bilionů dolarů ročně za škody, které by vznikly v důsledku změn klimatu;
  • zabránění 4–7 milionům předčasných úmrtí ročně a onemocnění stovek milionů lidí, které vyvolávají dopady spalování fosilních paliv.


Více zde: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2223394-cela-zeme-muze-byt-pohanena-jen-elektrinou-z-obnovitelnych-zdroju-tvrdi-studie-bude

Zpět na seznam všech aktualit